Nosorożec włochaty (Coelodonta antiquitatis, żył 30 tyś. lat temu. Okaz, jedyny na świecie w całości zachowany, znaleziony w Staruni w ziemi stanisławowskiej w 1929 r.
Przechowywany w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie
Dzięki uprzejmości i serdeczności Dyrekcji Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie Koło Stanisławowian przy oddziale TMLiKPW spotyka się w lokalu tego Muzeum przy ul. św. Sebastiana 9.
W pobliżu sali, w której się zazwyczaj gromadzimy, zamieszkała od niedawna "Nosia". Została tu przeniesiona z poprzedniego lokalu Muzeum w gmachu PAN przy ul. Sławkowskiej, gdzie od 1929 r. prezentowała się jako unikatowy, jedyny na świecie i nadzwyczajnie zachowany egzemplarz nosorożca włochatego, znaleziony w pokładach wosku ziemnego w Staruni, w ziemi stanisławowskiej.
Nosia jak przystało na stanisławowiankę, jest piękna i - co widać na zdjęciu -uśmiechnięta, ma dorodny róg i zgrabne nóżki. Jest oczywiście symbolem Muzeum Przyrodniczego PAN, a zazdroszczą nam jej w wielu krajach.
Nosia pochodzi spod Stanisławowa, a więc od urodzenia do śmierci świeciło jej takie samo słonce jak nam. l wtedy - gdy na wieki pogrążała się w rodzimych pokładach, które ją tak świetnie dla nas przechowały. Nie wypada wprawdzie - gdy mowa o osobie płci pięknej - wspominać o wieku, ale skromnie licząc, Nosia ma już za sobą około 30 tysięcy wiosen. Czyż więc nie należy się jej tytuł "najstarszej stanisławowianki świata"?