Cracovia Leopolis
Czasopismo Oddziału Krakowskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
Wybrane artykuły dotyczące Stanisławowa:
-
Dziesięć powodów, żeby kochać Stanisławów
Helena Konopkowa ( 1(21)/2000 )
-
Narodziny nowoczesnego Stanisławowa
Miasto Stanisławów, nazywane Grodem Rewery, zostało założone w 1661 roku przez Jędrzeja Potockiego, kasztelana krakowskiego i hetmana polnego koronnego. Rola tego nowego miasta nie ograniczała się do interesów rodziny Potockich, ponieważ było ono również przewidziane (…)
Więcej...
Krzysztof Broński ( 1(21)/2000 )
-
A jednak Stanisławów
Panuje opinia, że dopiero na starość powracają wspomnienia z lat młodości i różnych minionych wydarzeń. Tkwi w tym tylko część prawdy, bo na przykład zdecydowana większość ludzi, wygnanych ze stron rodzinnych, wspomina bez względu (…)
Więcej...
Adam J. Chowaniec ( 1(21)/2000 )
-
Anegdota (autentyczna)
Z początkiem lat trzydziestych przybył do Stanisławowa ks. Eugeniusz Baziak, nowo mianowany proboszcz w naszej kolegiacie. Urzędowanie swoje rozpoczął od kurtuazyjnych wizyt u parafian, zapowiedział się więc także do nas. W tym uroczystym dniu cały (…)
Więcej...
Maria Jordan ( 1(21)/2000 )
-
Nosia
Nosorożec włochaty (Coelodonta antiquitatis, żył 30 tyś. lat temu. Okaz, jedyny na świecie w całości zachowany, znaleziony w Staruni w ziemi stanisławowskiej w 1929 r. (…)
Więcej...
Maria Jordan ( 1(21)/2000 )
-
Nigdy niezapomniane chwile
Wspomnienia o widzianych miastach odświeżamy najczęściej oglądając ich fotograficzne zdjęcia. Sięgamy po krajoznawcze przewodniki. Ale więcej od nich lubimy chyba pamiętnikarskie relacje, które ukazują nie tylko architekturę (…)
Więcej...
Ks. Lesław Jeżowski ( 1(21)/2000 )
-
AVE MARIA
Drugi kościół - po ormiańskim - jaki najlepiej zapamiętałem ze swojego dzieciństwa, nazywał się Ave Maria i stał przy ulicy Gillera, bocznej Lipowej, na ogrodzonym, trawiastym terenie. Jego imię było powtórzeniem półokrągłego napisu na murze, widniejącego (…)
Więcej...
Ks. Lesław Jeżowski ( 2(34)/2003 )
-
Stanisławowskie Kościoły
We wcześniejszych numerach (1/2000, 3/01, 2/03) publikowaliśmy "Moje stanisławowskie wspomnienia" zmarłego niedawno ks. Lesława o kościołach w Stanisławowie i jego w nich przeżyciach z lat dzieciństwa. Obecnie drukujemy ostatni odcinek tych opowiadań. ks. (…)
Więcej...
Ks. Lesław Jeżowski ( 2(43)/2005 )
-
Drukarnia Chowańców w Stanisławowie
Maria Pawłowiczowa ( 3(44)/2005 )
-
Czarny Las pod Stanisławowem
Rozpoczął się sierpień, miesiąc pamiętny w Polsce z uwagi na ważne momenty w historii dawniejszej i współczesnej, ale dla nas, Stanisławowian, łączy się już na stale ze wspomnieniem wstrząsającego mordu dokonanego na inteligencji polskiej (…)
Więcej...
Maria Jordan ( 1(21)/2000 )
-
Opowieści z rodzinnego grodu
Na temat stanisławowskiego ośrodka typograficznego nie ma prac całościowych. Są tylko drobne noty w Słowniku Pracowników Książki Polskiej o poszczególnych drukarzach działających w tym mieście. Tak więc krótko ten ośrodek trzeba scharakteryzować. (…)
Więcej...
Tadeusz Olszański
+
Lista pomordowanych ofiar
Wprawdzie świadkowie podają różne nazwy miejscowości, koło których rozstrzeliwano więźniów, to nic ma w tym żadnej sprzeczności. Wszystko wskazuje na to, że miejsce kaźni znajdowało się w lesie, wokół którego znajdowały się cztery wsie, idąc (…)
Więcej...
W widłach rzecznych dwu Bystrzyc, Czarnej i Złotej, wpadających pod Jezupolem do Dniestru, wzniesiony został w roku 1661, przez Jędrzeja Potockiego gród — Stanisławów, jako twierdza pokucka, biorąca od pierwszych dni swego istnienia znaczny udział (…)
Więcej...
W r. 1661 założył go Jędrzej Potocki i zbudował wspaniałą farę z relikwjami świętego Wincentego. Po dziś dzień przechowały się w podziemiach tego kościoła groby Potockich, a w nawie - posągi mężów i niewiast (…)
Więcej...
Stanisławów założony został w połowie XVII w. na gruntach wsi Zabłotów; myśl usytuowania tam warownego grodu powziął hetman polny koronny Stanisław Rewera Potocki (1579-1667 r.), właściciel rozległych dóbr na Pokuciu, a zamiar ten zrealizował jego (…)
Więcej...
Tę trasę przebyłam jako uczestniczka wycieczki zorganizowanej przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk od miejsca urodzenia (9 stycznia 1831 r.) do miejsca śmierci (18 lipca 1887 r.) Agatona Gillera. Od lat intrygowała mnie sprawa: gdzie naprawdę leżą (…)
Więcej...
Jadwiga Miluśka
Wyjęte z książki Jana Ostrowskiego „Kresy bliskie i dalekie”
Stanisławów powstał w sposób nieco nietypowy jak na duże miasto - późno i z woli jednego człowieka, a właściwie jednej rodziny. Jego pradzieje sięgają r. 1654, kiedy to hetman Stanisław „Rewera" Potocki zaczął czynić przygotowania (…)
Więcej...
Jan R. Ostrowski
+
Nieznana korespondencja rodziny Gillerów
Opracowała oraz przypisami i przedmową opatrzyła Pani Jadwiga Miluśka