1. Wstęp
"Kossakowscy są starożytnym licznie rozrodzonym rodem szlacheckim z przydomkiem
Korwin. Nazwisko swoje ród ten wziął od wsi Kossaki na Mazowszu w Łomżyńskiem. Stąd
Kossakowscy rozsiedlili się na Litwie, Rusi Czerwonej, Podolu i Ukrainie - „Jako protoplastę rodu, który ugruntował jego znaczenie wymienia się Franciszka Kossakowskiego (około 1550-1611) herbu Ślepowron uznanego za dzielnego wojownika w bitwie pod Kirchholmem (1605)".
Herb Kossakowskich
(S. Orgelbranda-Encyklopedja Powszechna z ilustracjami
i mapami, tom VIII, Warszawa, wydawnictwo
Towarzystwa Akcyjnego S. Orgelbranda Synów. 1900.)
Redakcja:
Dr n. med. Anna Kossakowska-Krajewska
Dr n. med. Andrzej Kossakowski
ul, Wojska Polskiego 5/3
24-100 Puławy
Prof. zw. dr hab. n. wet. Stefan Kossakowski
II. Rys biograficzny
Stefan Eugeniusz Kossakowski urodził się 20.12.1921 r. w Stanisławowie (województwo stanisławowskie), gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej im. Adama Mickiewicza i następnie do gimnazjum klasycznego im. Mieczysława Romanowskiego. Gimnazjum miało bardzo długą i chwalebną historię .W 1928 r. obchodziło uroczyście dwusetną rocznicę swego powstania, a w 1867 r. w zaborze austriackim wprowadzono w gimnazjum jako wykładowy język polski zamiast niemieckiego. Mieczysław Romanowski to były uczeń tego gimnazjum poeta romantyzmu poległy w powstaniu styczniowym. W 1935 r. po reformie szkolnictwa Stefan Kossakowski uczęszczał do liceum humanistycznego im. Mieczysława Romanowskiego (nr.594).W lipcu 1938 r. przebywał na obowiązkowym obozie przysposobienia wojskowego w Pasiecznej nad Bystrzycą Nadwórniańską (Gorgany). W maju 1939 r. uzyskał świadectwo dojrzałości (matura). W czerwcu tego roku zdał egzamin i został przyjęty na medycynę wojskową - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego - Wydział Medyczny Uniwersytetu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W lipcu odbył obowiązującą, szczególnie kandydatów na studia wyższe, jednomiesięczną pracę w Junackich Hufcach Pracy. Była to budowa drogi w rejonie budowy Muzeum Pokuckiego w Kosowie.
Początek roku akademickiego w CWSan. zaczynał się zwykle 1 września.
Po wybuchu wojny polsko-niemieckiej w 1939 r. i po zajęciu przez ZSRR terenów wschodniej i południowo wschodniej Polski S. Kossakowski pracował jako magazynier w centralnym magazynie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Stanisławowie. Następnie po wojnie niemiecko radzieckiej pracował jako robotnik fizyczny w Miejskim Taborze Transportowym (konnym), a następnie jako robotnik techniczny w Zakładach Rektyfikacji Spirytusu. W 1943 r. rozpoczął studia na Lekarsko Weterynaryjnych Kursach (Tierarztliche Veterinarmedizinische Fachkurse )we Lwowie (przed wojną Akademia Weterynaryjna). Pod koniec okupacji niemieckiej rodzina przeniosła się do Jarosławia a następnie do Krakowa.
W 1944 r. otwarto w Lublinie Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej z Wydziałem Weterynaryjnym, na którym Stefan Kossakowski kontynuował rozpoczęte w czasie wojny studia, które ukończył w kwietniu 1948 r. uzyskując dyplom lekarza weterynarii.
Od września 1947 r. do września 1948 r. pracował jako młodszy asystent i następnie; asystent w Katedrze Histologii i Embriologii Wydziału Weterynaryjnego UMCS. Następnie pracował w Rzeźni Miejskiej w Katowicach, skąd został powołany na 6 tygodniowy kurs przeszkolenia lekarzy weterynarii w Wojskowym Centrum Wyszkolenia i Badań Weterynaryjnych w Puławach. W związku z powiększaniem liczebności armii kurs ten przedłużono do 3 miesięcy i wszystkich kursantów włączono do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów Służby Weterynaryjnej. W 1949 r. Stefan Kossakowski zawarł związek małżeński z koleżanką ze studiów lek. wet. Amelią Mitarnowską pracującą w Zakładach Mięsnych w Katowicach. Amelia Kossakowska adiunkt w Zakładzie Higieny Żywności Zwierzęcego Pochodzenia Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, zmarła w lutym 2010 r., przeżywszy 90 lat.
W 1952 r. urodziła się córka Anna Antonina obecnie dr n. med. Kossakowska Krajewska pediatra, neonatolog, specjalista anestezjolog, adiunkt w Katedrze Pielęgniarstwa Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, lekarz pracujący od 1978 r. w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oraz sekretarz kolegium redakcyjnego Rocznika Medycznego Polish Annals of Medicine w Olsztynie. W 1955 r. urodził się syn Andrzej Stefan. Kossakowski obecnie dr n. med. specjalista ortopeda traumatolog, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowej z Ortopedią Szpitala Powiatowego w Radzyniu Podlaskim oraz wykładowca w zakresie urazowości i rehabilitacji w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.
Po nominacji na stopień porucznika lek. wet. Stefan Kossakowski został skierowany na stanowisko Szefa Służby Weterynaryjnej w 7 Łużyckiej Dywizji Piechoty w Bytomiu, na etacie której było kilkaset koni. W 1951 r. został przeniesiony do WCWiBWet. w Puławach, gdzie pełnił obowiązki wykładowcy i kierownika Szkoły Podoficerów Weterynarii i następnie kierownika Oficerskiej Szkoły Felczerów Weterynarii. W związku z postępującą mechanizacją armii zlikwidowano dział wyszkolenia, a kpt. lek. wet. Stefan Kossakowski został mianowany kierownikiem kliniki doświadczalnej wchodzącej w skład Oddziału Badań. W okresie tym awansował na stopień majora. W wyniku dalszej mechanizacji armii uległ likwidacji w 1961 r. WCWiBWet. i powstał zatwierdzony przez Radę Wojskowego Szkolnictwa Wyższego, Wojskowy Ośrodek Naukowo -Badawczy Służby Weterynaryjnej z Radą Naukową, której przewodniczącym został prof. dr Abdon Stryszak członek Polskiej Akademii Nauk. W Ośrodku tym mjr Stefan Kossakowski został kierownikiem Zakładu Toksykologii z Ochroną Radiologiczną, a od 1977 r. zastępcą komendanta Ośrodka do spraw naukowych. W okresie tym awansował na kolejne stopnie wojskowe podpułkownika i pułkownika. W maju 1989 r. przeszedł na emeryturę.
Lek. wet. Stefan Kossakowski otrzymał w 1962 r. na Wydziale Weterynaryjnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie stopień doktora weterynarii na podstawie rozprawy pt.: „Ocena sprawności pociągowej koni taborowych w maskach, przeciwgazowych". W 1971 r. Rada Wydziału Weterynaryjnego WSR w Lublinie nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie rozprawy pt.: „Wpływ skojarzonego działania subletalnych dawek promieniowania jonizującego i związku fosforoorganicznego na organizm zwierzęcy". Na zlecenie Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki opracował program szkolenia z Ochrony Radiologicznej na Wydziałach Weterynaryjnych oraz prowadził w latach 1966-1969 wykłady i ćwiczenia z tego przedmiotu na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczej w Lublinie. W 1969 r. zorganizował na tym Wydziale w ramach Instytutu Nauk Fizjologicznych Samodzielną Pracownię Toksykologii, którą kierował do 1972 r. Następnie przeszedł do Instytutu Weterynarii w Puławach na stanowisko kierownika (1/2 etatu) Pracowni Ochrony Radiologicznej i Badań Izotopowych. W Instytucie otrzymał w 1975 r. nominację na docenta, w 1978 r. na wniosek Rady Naukowej Instytutu Weterynarii Rada Państwa nadała mu tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk weterynaryjnych, a w 1988 r. Rada Państwa nadała mu tytuł profesora zwyczajnego. W Instytucie Weterynarii przeszedł na emeryturę w 1991 r., z tym że do 1993 r. był kierownikiem pracy finansowanej przez Komitet Badań Naukowych pt.: "Badania nad skutecznością dekontaminacyjną bentonitu przy skażeniach pokarmowych zwierząt radiocezem".
Profesor Stefan Kossakowski od 1957 r. był członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. W latach 1968-69 przewodniczącym oddziału PTNW w Puławach , w latach 1973-78 był sekretarzem naukowym w Zarządzie Głównym PTNW, wiceprezesem w latach 1979- 80 i 1983-84 oraz przez 3 kadencje (1981-82 i 1985-88) prezesem Zarządu Głównego PTNW. Od 1974 jest członkiem zwyczajnym Lubelskiego Towarzystwa Naukowego oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego od 1978 r. tj. od czasu jego powstania. W latach 1975-1990 był członkiem Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN i członkiem Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN w latach 1977-1990. W 1984 r. został członkiem honorowym towarzystwa Naukowego Medycyny Weterynaryjnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej a w 1987 r. został członkiem honorowym PTNW. W maju 1995 r. został powołany na aktywnego członka Nowojorskiej Akademii Nauk.
Prof. Stefan Kossakowski przez cały okres działalności naukowej nie należał do żadnej partii politycznej.
Prof. Stefan Kossakowski był opiekunem jednej pracy habilitacyjnej i promotorem 7 doktorów w dziedzinie toksykologii doświadczalnej i ochrony radiologicznej, szczególnie deficytowych dyscyplinach w naukach weterynaryjnych. Był recenzentem dorobku naukowego 1 zagranicznego kandydata na doktora honoris causa Wydziału Medycyny Weterynaryjnej AR we Wrocławiu, dorobku naukowego 4 kandydatów na profesora nadzwyczajnego, recenzentem 8 prac habilitacyjnych i 17 prac doktorskich oraz wielu recenzji prac zlecanych przez redakcje krajowych czasopism naukowych.
Prof. Stefan Kossakowski jest autorem i współautorem 10 wydawnictw podręcznikowych i skryptowych, z których na szczególną uwagę zasługują jedyne w kraju podręczniki „Weterynaryjna Ochrona Radiologiczna" PWN, Warszawa 1984 r. i „Promieniotwórcze Skażenia Środowiska" PlWet, Puławy, 1995 r.. Jest autorem i współautorem 212 publikacji w tym 121 prac oryginalnych i niejednokrotnie unikatowych, opublikowanych w czasopismach naukowych krajowych, krajowych anglojęzycznych i zagranicznych, 22 referatów naukowych na krajowych konferencjach naukowych oraz 55 doniesień na kongresach i zjazdach naukowych krajowych i zagranicznych. Był także organizatorem kursokonferencji dla kierowników pracowni radiometrycznych podległych Ministerstwu Rolnictwa, w Puławach 29-30.05.1974 r. krajowej konferencji naukowej nt. „Toksykodynamika zatruć zwierząt fosforoorganicznymi środkami trującymi” w Puławach 27.10.1982r. i krajowej konferencji naukowej nt. „Profilaktyka i diagnostyka uszkodzeń popromiennych i skażeń promieniotwórczych zwierząt" w Puławach 12-13.11.1986.r.
Tematyka prowadzonych przez prof. S. Kossakowskiego badań, w początkowym okresie dotyczyła określania możliwości eksploatacyjnych koni taborowych w specyficznych, ekstremalnych warunkach polowych.
Kolejne kierunki prac naukowo badawczych były następujące:
- uszkodzenia popromienne u zwierząt napromienionych różnymi dawkami promieniowania jonizującego ze szczególnym uwzględnieniem wczesnej diagnostyki hematologicznej i zmian anatomopatologicznych istotnych w przed- i poubojowym badaniu zwierząt rzeźnych,
- doświadczalne zatrucia zwierząt szczególnie toksycznymi truciznami fosforoorganicznymi i pestycydami fosforoorganicznymi z określeniem możliwości ich leczenia; w pracach tych uwzględniano badania klinicznie biochemiczne, hematologiczne, hemodynamiczne i elektrokardiograficzne,
- wpływ skojarzonego działania promieniowania jonizującego i związków fosforoorganicznych na organizmy zwierzęce,
- radiometryczna ocena produkowanych w kraju mieszanek paszowych dla zwierząt,
- ocena stanu czynnościowego tarczycy u zwierząt w stanach fizjologicznych i patologicznych przy użyciu J-131,
- wpływ subklinicznych zatruć zwierząt związkami fosforoorganicznymi rtęcią i kadmem na przemianę selenu, cynku, żelaza i kobaltu w organizmie zwierzęcym,
- określania dynamiki rozmieszczania i kumulacji radioizotopów Sr-90, J-131, Cs-137 i Ce-144 w narządach i tkankach zwierząt,
- doświadczalne skażenia pokarmowe zwierząt radiocezem z uwzględnieniem możliwości ich. dekontaminacji przy użyciu związków chelatujących typu DTP A, żelazocyjanków i bentonitu pochodzenia krajowego,
- ustalenie możliwości uzdatniania mięsa pochodzącego od zwierząt skażonych radiocezem przy stosowaniu prostych zabiegów technologicznych.
Naukowe przygotowanie do prowadzenia powyższych badań stanowiły odpowiednie staże naukowe szczególnie w Wojskowym Ośrodku Ochrony Radiologicznej w Warszawie, Zakładzie Toksykologii Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie, w Wojskowym Instytucie Chemii i Radiometrii w Rembertowie, w Wojskowym Instytucie Weterynaryjnym w Pradze, w Wojskowym Instytucie Weterynaryjnym w Moskwie i Wszechzwiązkowym Instytucie Eksperymentalnej Weterynarii w Moskwie.
Profesor S. Kossakowski otrzymał za działalność naukową nagrodę naukową redakcji miesięcznika Lekarz Wojskowy (1963), dwukrotnie nagrodę naukową II stopnia Zarządu Głównego PTNW (1968 i 1974), dwukrotnie wyróżnienie naukowe Ministra Obrony Narodowej 1970 i 1980), nagrodę naukową Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego (1970), nagrodę naukową III stopnia Państwowej Rady d/s Pokojowego Wykorzystania Energii Atomowej (1975), nagrodę naukową zespołową II stopnia Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki (1976), nagrodę naukową Wydziału Nauk Rolniczych i Leśnych PAN (1985).
W 1996 r. Zarząd Główny PTNW przyznał prof. S. Kossakowskiemu za całokształt dorobku naukowego wyróżnienie honorowe „Pro Scientia Veterinaria Polonia".
Profesor S. Kossakowski otrzymał za działalność społeczno zawodową Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta" (2002), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta" (1976), Złoty Krzyż Zasługi (1971), medale brązowy, srebrny i złoty Za zasługi dla Obronności Kraju (1968), medale brązowy i srebrny za Zasługi dla Obrony Cywilnej (1985).
Został również wpisany do Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich (1987).
Otrzymał medale pamiątkowe z okazji 40 lat i 50 lat Wojskowych Nauk Weterynaryjnych, medal upamiętniający setną rocznicę działalności organizacji społeczno zawodowych polskiej Weterynarii, medal pamiątkowy Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii im. gen. K. Kaczkowskiego, medal Pamiątkowy Za Zasługi dla Województwa Łomżyńskiego i medal pamiątkowy XXX Lecia Służby Weterynaryjnej Województwa Katowickiego. Otrzymał także Odznakę Honorową Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie, odznakę Za Wzorową Pracę w Służbie Weterynaryjnej, odznakę Zasłużony Pracownik Rolnictwa, odznakę Za Zasługi dla Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, odznakę Za Zasługi dla Województwa Lubelskiego i odznakę Zasłużony dla Puław.
Informacje biograficzne i działalności naukowej prof. S. Kossakowskiego zamieszczano w następujących zagranicznych czasopismach naukowych New York Academy of Science, Member Newsletter 03-05.1996, p. 10.Who's is Who in Science and Engineering. Marąuis Edition, New Prowidence USA, 1998, Science 04BC-N 2665.Outstanding Scientists of the 20 th Century International Biographical Centre, Cambridge, England 1998, 40 CT-98. Informacje tego rodzaju zamieszczono również w następujących, wydawnictwach krajowych. Złota Księga Nauki Polskiej - Naukowcy Przełomu Wieków, Polski Instytut Biograficzny 2007, s.360. Złota Księga Nauki Polskiej - Naukowcy Zjednoczonej Europy, Pol.Inst.Biogr.2006, s.371. Złota Księga Nauk Przyrodniczych. Pol. Inst. Biogr.
Z okazji 70-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, rektor Uniwersytetu nadał prof. Dr hab. Stefanowi Kossakowskiemu, absolwentowi tego wydziału z I948r Złoty Medal Pamiątkowy „Gaudę Mater Polonia"s
III. Działalność naukowo badawcza
A. Podręczniki i skrypty
Rozwiń...
- 1. Kossakowski S.: Weterynaryjna ochrona radiologiczna - część ogólna, stron 122, wyd. WSR Lublin, 1969.
- 2. Kossakowski S.: Weterynaryjna ochrona radiologiczna - uszkodzenia popromienne, stron 106, wyd. WSR Lublin, 1969.
- 3. Kossakowski S.: Weterynaryjna ochrona radiologiczna - promieniotwórcze skażenia, stron 114, wyd. WSR Lublin, 1970.
- 4. Kossakowski S.: Weterynaryjna ochrona radiologiczna - ocena napromienionych i skażonych substancjami promieniotwórczymi produktów zwierzęcych, stron 97, wyd. WSR Lublin, 1970.
- 5. Chajkowski M., Kossakowski S., Mierzejewski I, Norkowski S., Dorosz J.: Zabezpieczenie weterynaryjne w warunkach wojennych, stron 108, wyd. MON Warszawa, 1971.
- 6. Kossakowski S., Norkowski S.: Weterynaryjna analiza toksykologiczna, stron 196, wyd. AR Lublin, 1974.
- 7. Kossakowski S.: Weterynaryjna ochrona radiologiczna i toksykologiczna, stron 108, wyd. AR Lublin, 1974.
- 8. Kossakowski S.: Weterynaryjna ochrona radiologiczna, stron 172, wyd. PWN Warszawa, 1984.
- 9. Kossakowski S.: Wpływ wypadków radiacyjnych na promieniotwórcze skażenia środowiska i żywności zwierzęcego pochodzenia, stron 42, wyd. WONBSWet. Puławy, 1988.
- 10. Kossakowski S.: Promieniotwórcze skażenie środowiska, stron 208, wyd. PlWet. Puławy, 1995
B. Oryginalne prace naukowo-badawcze
Rozwiń...
- 1. Kossakowski S.: Powikłania po szczepieniu psów przeciw nosówce sposobem kombinowanym (simultan). Wojsk. Przeg. Wet. 3, 30-33, 1956.
- 2. Kossakowski S., Grabowiec S.: Przypadek uszkodzenia aparatu więzadłowego trzeszczek śródręcznopalcowych u konia. Wojsk. Przeg. Wet. 4, 32-36, 1956.
- 3. Kossakowski S.: Przypadek gruźlicy u psa. Medycyna Wet. 16, 462-464, 1958.
- 4. Kossakowski S., Grabowiec S.: Adipinian piperazyny w leczeniu psów chorych na robaczyce. Medycyna Wet. 16, 550-553, 1958.
- 5. Chajkowski M., Kossakowski S.: Przypadek pęknięcia lewego uszka serca u psa. Medycyna Wet. 17,352-354, 1959.
- 6. Kossakowski S.: Zastosowanie aminokwasów w stanach niedożywienia psów chorych na nosówkę. Medycyna Wet. 18, 349-351, 1960.
- 7. Kossakowski S.: Próba oceny wpływu strumienia kumulacyjnego pocisków przeciwpancernych na organizmy żywe. Lek. Wojsk. 39, 373-382, 1963.
- 8. Kossakowski S., Kujawski J.: Eksperymentalne zatrucia świń estrem izopropylowym kwasu metylofluorofosforowego. Medycyna Wet. 21, 663-665, 1965.
- 9. Kossakowski S., Mierzejewski J.: Skojarzone działanie promieniowania jonizującego i toksyny botulinowej typu A na myszki białe. Lek. Wojsk. 43, 772-775, 1967.
- 10. Kossakowski S.: Badanie możliwości przyżyciowego rozpoznawania autoinfekcji popromiennej zwierząt rzeźnych. Medycyna Wet. 24, 449-451, 1968.
- 11. Kossakowski S.: Influence of post-irradiation autoinfection on the bacterial contamination of meat carcasses. Proc. V-th Sympos. of the World Assoc. of Vet. Food Hyg. (Opatija) 89-92, 1969.
- 12. Kossakowski S.: Zmiany hematologiczne przy zatruciu sarinem. Lek. Wojsk. 45, 2-T, 73- 83, 1969.
- 13. Kossakowski S.: Wpływ zatruć związkami fosforoorganicznymi na aktywność układu siateczkowo-śródbłonkowego. Medycyna Wet. 26, 370-372, 1970.
- 14. Kossakowski S.: Przewlekłe zatrucia sarinem. Lek. Wojsk. 46, 2-T, 92-98, 1970
- 15. Kossakowski S., Norkowski S.: Toksicznost, klinika i antidotnaja terapia pri porażenii ziwotnych fosforoorganiczeskimi wieszczestwami. Mat. III Naucznoj Konf. Wojenno-Wet. Służb SDW, 83-93, 1970.
- 16. Norko wski S., Kossakowski S.: Badania nad skutecznością PAM-u i siarczanu atropiny w leczeniu zatruć zwierząt foschlorem. Medycyna Wet. 27, 617-619, 1971.
- 17. Kossakowski S.: Poziom jonów sodu, potasu i wapnia w surowicy krwi królików. Medycyna Wet. 28,48-49, 1972.
- 18. Kossakowski S.: Zaburzenia hemodynamiczne przy zatruciach sarinem. Lek. Wojsk. 48, 1-T, 157-167, 1972.
- 19. Kossakowski S.: Efektywność terapeutyczna PAM-u przy skojarzonym działaniu na organizm promieniowania jonizującego i sarinu. Lek. Wojsk. 48, 2-T, 1972.
- 20. Patyra S., Kossakowski S.: Zmiany hemodynamiczne u zwierząt w ostrych zatruciach pestycydami fosforoorganicznymi. Pestycydy 1, 95-97, 1973.
- 21. Kossakowski S.: Badania nad efektywnością terapeutyczną PAM-u przy zatruciach związkami fosforoorganicznymi zwierząt napromienionych subletalną dawką promieniowania jonizującego. Pestycydy 1, 99-101, 1973.
- 22. Norkowski S., Kossakowski S., Patyra S.: Badania nad toksykodynamiką ostrych zatruć zwierząt foschlorem. Pestycydy 1, 125-126, 1973.
- 23. Kossakowski S., Patyra S.: Zmiany hematologiczne i elektroforetyczne białek surowicy krwi królików przy ostrych zatruciach foschlorem. Pestycydy 1, 127-128, 1973.
- 24. Kossakowski S., Kuczyński J.: Elektrokardiogram królików. Medycyna Wet. 29, 413-416, 1973.
- 25. Stążka W., Kossakowski S., Patyra S.: Wpływ letalnych zatruć V-związkiem na krążenie wieńcowe. Str. 1-8, bibl. WONBSWet. nr 0106, 1973, (praca do użytku służbowego).
- 26. Zioło T., Kossakowski S.: Badania patomorfologiczne i histochemiczne wybranych narządów wewnętrznych królików zatrutych Y-związkiem. Str. 1-9, bibl. WONBSWet. nr 0107, 1973,(praca do użytku służbowego).
- 27. Kossakowski S., Łojek W.: Określenie przydatności ubojowej zwierząt rzeźnych napromienionych subletalnymi dawkami promieniowania rentgenowskiego przy ostrych zatruciach V-związkiem oraz skażanych przewlekle V-związkiem przy napromienieniu letalnymi dawkami promieniowania rentgenowskiego. Str. 1-29, bibl. WONBSWet. nr 0108, 1973 (praca do użytku służbowego).
- 28. Kossakowski S., Łojek W.: Wpływ różnych dawek promieniowania jonizującego na aktywność układu siateczkowo-śródbłonkowego. Pol. Arch. Wet. 16, 753-766, 1973.
- 29. Kossakowski S., Patyra S., Stryczek J: Objawy kliniczne po naskórnym stosowaniu Neguvonu u bydła. Medycyna Wet. 29, 524-527, 1973.
- 30. Kossakowski S., Patyra S.: Wpływ letalnych zatruć V-związkiem na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Lek. Wojsk. 49, 1-T, 62-71, 1973.
- 31. Patyra S., Kossakowski S., Stryczek J.: Badania hematologiczne u bydła rasy nizinnej czarno- białej po naskórnym stosowaniu Neguvonu. Medycyna Wet, 30, 10-13, 1974.
- 32. Kossakowski S., Łojek W., Kuczyński J.: Badanie elektrokardiograficzne u królików napromienionych zewnętrznie różnymi dawkami promieniowania jonizującego. Pol. Arch. Wet. 17, 633-648, 1975.
- 33. Kossakowski S.: Application of neutron activation analysis to measurement of zinc content in industrial feed mixtures. Newsletter on the Applic. of Nuclear Methods in Biol. and Agricult. 3,31-32, 1974.
- 34. Kossakowski S.: Zawartość cynku w wybranych mieszankach paszowych. Medycyna Wet. 30, 658-661, 1974.
- 35. Patyra S., Kurek A., Kossakowski S.: Badania hematologiczne po ostrym zatruciu foschlorem. Medycyna Wet. 30, 478-481, 1974.
- 36. Kossakowski S.: Investigations on the distribution of radioiodine in muscles and visceral organs of rabbits irradiated extemally with sublethal doses of ionizing radiation. Proc. Y Symp. Yugoslav Polish on the Applic. Ioniz. Radiat. and Radioiz. in Agricult. Vet. Scien. and Forestry. Zagreb A-5-7, 1974.
- 37. Kossakowski S.: The effect of thyreotropic hormone on radioiodine content in muscles and visceral organs of rabbits irradiated externally with sublethal dose of ionizing radiation. Proc. V Symp. Yugoslav Polish on the Applic. Ioniz. Radiat. and Radioiz. in Agricult. Vet. Scien. and Forestry. Zagreb A-3-4, 1974.
- 38. Kossakowski S.: Radioactivity of some food concentrates. Buli. vet. Inst. Puławy 19, 97- 99, 1975.
- 39. Kossakowski S.: Skuteczność środków powierzchniowo czynnych w dekontaminacji promieniotwórczych skażeń zwierząt. Medycyna Wet. 31, 264-267, 1975.
- 40. Patyra S., Kossakowski S., Kurek A.: Wpływ inhibitorów esterazy cholinowej z grupy pestycydów fosforoorganicznych na hemodynamikę u zwierząt. I. Reakcja układu krążenia i oddechowego u królików po ostrym zatruciu fos chlorem. Pol. Arch. Wet. 19, 162-172, 1976.
- 41. Patyra S., Kossakowski S., Kurek A.: Wpływ inhibitorów esterazy cholinowej z grupy pestycydów fosforoorganicznych na hemodynamikę u zwierząt. II. Reakcja układu krążenia i oddechowego u psów po ostrym zatruciu foschlorem. Pol. Arch. Wet. 19, 275-285, 1976.
- 42. Kossakowski S.: The application of simple radiometrie instrument for the studies of thyroid iodine uptake in animals. Newsletter on the Applic. of Nuclear Methods in Biol. and Agricult. 7, 15-16, 1976.
- 43. Kossakowski S.: The dynamics of iodine uptake by the thyroid in rabbits. Buli. vet. Inst. Puławy 20, 83-85, 1976.
- 44. Kossakowski S., Lasota T.: Content of caesium and strontium radioisotopes in some industrial feed mixtures. Buli. vet. Inst. Puławy 20, 81-83, 1976.
- 45. Kossakowski S.: Wpływ skojarzonego działania subletalnych dawek promieniowania jonizującego i związku fosforoorganicznego na organizm. Pol. Arch. Wet. 20, 165-180, 1977.
- 46. Kossakowski S.: Skuteczność dekontaminacyjna detergentów u zwierząt napromienionych. Medycyna Wet. 33, 133-135, 1977.
- 47. Kossakowski S.: The effect of various doses of X-irradiation on cholinesterase activity in blood of rabbits. Buli. vet. Inst. Puławy 21, 48-51, 1977.
- 48. Kossakowski S., Patyra S.: Elektrokardiogram królików zatrutych foschlorem. Medycyna Wet.33,677-680, 1977.
- 49. Kossakowski S.: Clinical and radiometrical examination of rabbits fed fodder contaminated with caesium and strontium isotopes. Buli. vet. Inst. Puławy 21, 100-104, 1977.
- 50. Kossakowski S.: Effects of EDTA and DTPA chelates on some haematological indices. Bull.vet. Inst. Puławy 21, 104-108, 1977.
- 51. Kossakowski S., Norkowski S.: Zmiany hematologiczne przy ostrych zatruciach rtęcią. Medycyna Wet. 33, 725-727, 1977.
- 52. Kossakowski S., Zadura J.: Doświadczalne wielokrotne zatrucia rtęcią. Medycyna Wet. 34, 92-96, 1978.
- 53. Kossakowski S.: The dynamics of iodine reception by thyroid in irradiated animals with various doses of X-rays. Isotopenpraxis 14, 10-13, 1978.
- 54. Kossakowski S.: Examination of thyroid function in phosphoroorganic pesticide intoxication. Buli. vet. Inst. Puławy 22, 35-38, 1978.
- 55. Kossakowski S., Łysek Cz.: Wpływ zatruć rtęcią na aktywność układu siateczkowo- śródbłonkowego. Medycyna Wet. 34, 607-608, 1978.
- 56. Kossakowski S.: Czynność tarczycy po zatruciach rtęcią. Medycyna Wet. 34, 676-678, 1978.
- 57. Kossakowska A., Kossakowski S., Wideńska T., Wojtoń B.: Badania trwałości konserw z mięsa świń napromienionych różnymi dawkami promieniowania jonizującego. Medycyna Wet. 34, 731-737, 1978.
- 58. Kossakowski S.: Investigation on distribution of 125I in rabbits externally irradiated with ionizing rays. Buli. vet. Inst. Puławy 22, 69-73, 1978.
- 59. Kossakowski S.: Dynamika rozmieszczenia rtęci w organizmie zwierzęcym. Pol. Arch. Wet. 21,215-235, 1979.
- 60. Kossakowski S.: Effect of thyroid stimulating hormone on iodine uptake by the thyroid of X-irradiated animals. Isotopenpraxis 15, 20-22, 1979.
- 61. Kossakowski S., Burakowski T.: Wpływ chelatów DTPA i żełazocyjanków na retencję rtęci w organizmie zwierzęcym. Medycyna Wet. 35, 593-597, 1979.
- 62. Kossakowski S., Szykuła R.: Wpływ gotowania i peklowania na retencję rtęci w mięsie. Medycyna Wet. 35, 643-645, 1979.
- 63. Kossakowski S.: Effects of the thyroid stimulating hormone on the distribution of radioactive iodine in rabbits irradiated externally with ionizing rays. Buli. vet. Inst. Puławy 23, 48-52, 1979.
- 64. Kossakowski S., Kossakowska A.: Electrocardiographic investigations on rabbits single andmultiple poisoned with mercury. Biul. Lubelskiego Tow. Naukowego 22, biol. 2, 123-129, 1980.
- 65. Kossakowski S.: Zawartość selenu w mięśniach i narządach wewnętrznych zwierząt. Medycyna Wet. 36, 4-6, 1980.
- 66. Kossakowski S.: Kinetyka selenu u kur i kaczek. Medycyna Wet. 36, 500-502, 1980.
- 67. Kossakowski S.: Radiometryczne badanie czynności tarczycy u owiec. Medycyna Wet. 36, 374-375, 1980.
- 68. Kossakowski S., Patyra S.: Reactions of the respiratory and circulatory system in rabbits intoxicated acutally with mercury. Buli. vet. Inst. Puławy 23, 130-133,1980.
- 69. Łojek W., Kossakowski S.: Effect of different doses of ionising radiation on the distribution of 137Cs in rabbits. Isotopenpraxis 16, 263-268, 1980
- 70. Kossakowski S., Łojek W.: Skuteczność środków dezynfekcyjnych w dekontaminacji promieniotwórczych skażeń zwierząt. Medycyna Wet. 37, 109-110, 1981
- 71. Kossakowski S.: Rozmieszczenie kadmu u zwierząt. Medycyna Wet. 38, 59-62, 1982.
- 72. Kossakowski S., Żuk M., Dziura A.: Effect of carbaryl intoxication on thyroid function. Buli. vet. Inst. Puławy 25, 62-65, 1982..
- 73. Kossakowski S., Łysek Cz. Doświadczalne zatrucia królików karbarylem. Medycyna Wet. 38, 222-225, 1982.
- 74. Kossakowski S., Żuk M.: Wpływ subletalnych zatruć karbarylem na rozmieszczenie cynku w organizmie zwierzęcym. Medycyna Wet. 39, 31-33, 1983.
- 75. Kossakowski S., Grosicki A.: Effect of mercuric chloride upon zinc distribution in the rat. Buli. vet. Inst. Puławy 26, 67-76, 1983.
- 76. Kossakowski S.: Badania kliniczne i hematologiczne królików w ostrym zatruciu kadmem. Medycyna Wet. 39, 145-148, 1983.
- 77. Kossakowski S., Kossakowska A.: Badania hemodynamiczne i elektrokardiograficzne u królików w ostrym zatruciu kadmem. Medycyna Wet. 39, 272-276, 1983.
- 78. Kossakowski S., Grosicki A., Dziura A.: Wpływ chelatów BAL i DTPA na retencję kadmu w organizmie zwierzęcym. Medycyna Wet. 39, 404-407, 1983.79. Kossakowski S., Dziura A.: Wpływ podstawowych zabiegów technologicznych na retencję kadmu w mięsie. Medycyna Wet. 39, 669-671, 1983.
- 80. Kossakowski S., Łojek W.: Effect of different doses of ionizing radiation on the distribution of 144Cerium in rabbits. Isotopenpraxis 20, 309-311, 1984.
- 81. Kossakowski S., Grosicki A., Dziura A., Twardowski H.: The level of zinc in some organs of cows affected with enzootic lymphatic leucosis. Buli. vet. Inst. Puławy 27, 106-110, 1984.
- 82. Kossakowski S., Żuk M., Grosicki A., Dziura A.: Badania wpływu chemicznych skażeń środowiska na rozmieszczenie mikroelementów w organizmie zwierzęcym. Medycyna WTet. 41, 103-106, 1985.
- 83. Kossakowski S., Olszewska K.: Promieniotwórczość pasz i karmionych tymi paszami indyków. Medycyna Wet. 41, 106-108, 1985.
- 84. Kossakowski S., Grosicki A., Dziura A.: Wpływ różnych dawek rtęci na jej rozmieszczenie w organizmie zwierzęcym. Medycyna Wet. 41,515-518, 1985.
- 85. Kossakowski S.: Electrocardiogram of rabbits experimentally intoxicated with carbaryl.Pol. Arch. Wet. 27, 15-28,1987
- 86. Kossakowski S.: Skuteczność dekontaminacyjna chelatów Ca-, Zn-. MnDTPA przy skażeniach wewnętrznych radioizotopami 137Cs, 144Ce, 131I, 90Sr. Pol. Arch. Wet. 24, 537-558, 1987.
- 87. Kossakowski S.: Badania nad możliwościami interwencji lekarsko- weterynaryjnej przy zatruciach rtęcią i kadmem. Biul. Nauk. ART Olsztyn 1,41- 51, 1986.
- 88. Kossakowski S., Żuk M.: Wpływ subletalnych dawek trichlorfonu na rozmieszczenie żelaza. (59Fe) w organizmie zwierzęcym. Medycyna Wet. 42, 227-230, 1986.
- 89. Kossakowski S., Grosicki A., Dziura A.: Effect of ionizing radiation on the distribution of selenium in rats. Isotopenpraxis 22, 447-450, 1986.
- 90. Kossakowski S., Dziura A.: Effect of trichlorphon on selenium distribution in rabbits. Pol. Arch. Wet. 25, 85-98, 1985.
- 91. Kossakowski S., Dziura A., Grosicki A.: Wpływ zatruć rtęcią na rozmieszczenie wapnia w wybranych narządach zwierzęcych. Medycyna Wet. 42, 455-458, 1986.
- 92. Grosicki A.: Kossakowski S.: Effect of mercuric chloride intoxication upon organ distribution of selenium in rats. Buli. vet. Inst. Puławy 30/31, 98-104, 1988.93. Żuk M., Kossakowski S.: Influence of sublethal doses of trichłorphon upon selenium distribution in rats. Buli. vel Inst. Puławy 30/31, 91-97, 1988.
- 94. Kossakowski S., Grosicki A.: Effect of mercuric chloride on the distribution of the iodine in rats. Isotopenpraxis 25, 198-200, 1989.
- 95. Dziura A., Kossakowski S.: Promieniotwórczość mieszanek paszowych dla drobiu i świń. Pol. Arch. Wet. 30, 103-115, 1990.
- 96. Grosicki A., Kossakowski S.: Wpływ zatruć chlorkiem rtęciowym na rozmieszczenie żelaza w organizmie szczura. Pol. Arch. Wet. 30, 91-102, 1990.
- 97. Kossakowski S., Dziura A., Wielbo E.: Promieniotwórczość paszy i mięsa pochodzącego od świń karmionych tą paszą. Medycyna Wet. 46, 185-186, 1990.
- 98. Kossakowski S., Dziura A., Grosicki A.: Wpływ żelazocyjanków żelazowego i żelazowo- amonowego na rozmieszczenie i eliminację radiocezu z mięśni szczurów. Medycyna Wet. 46, 372-374, 1990.
- 99. Kossakowski S., Dziura A.: Radioactivity of feed mixtures for cattle and sheeps. Buli. vet. Inst. Puławy 32/33, 90-98, 1990.
- 100.Kossakowski S., Dziura A, Grosicki A.: Decontamination effectiveness of ferric ferrocyanide and ammonium ferric cyano ferrate in rats contaminated with radiocaesium. Isotopenpraxis 27, 36-39, 1991
- 101.Kossakowski S., Dziura A., Grosicki A.: Decontamination effectiveness of ferrocyanides in rats contaminated with radiocaesium during radiation sicness. Buli. vet. Inst. Puławy 34,61-67, 1991.
- 102.Kossakowski S., Dziura A: Effect of ionising radiation on biological elimination of Cs-137 in rats. Buli. vet. Inst. Puławy 34, 53-59, 1991.
- 103.Kossakowski S., Dziura A., Grosicki A.: Decontamination effectiveness of ferrocyanides in irradiated rats contaminated internałly with radiocaesium. Isotopenpraxis 27, 385-387, 1991.
- 104.Grosicki A., Kossakowski S.: Influence of repeated administration of mercuric chloride on the distribution and elemination of radiozinc in rats. Buli. vet. Inst. Puławy 35, 38-43, 1992.
- 105.Kossakowski S., Dziura A.: Decontamination effectiveness of bentonite after a single administration of radiocaesium. Buli. vet. Inst. Puławy 36, 39-44, 1992 Kossakowski S., Dziura A.: Effect of different technological processes od decontamination of meat contaminated with radiocaesium. I. Use of boiling. Buli. vet. Inst. Puławy 36, 45-48, 1992.Kossakowski S., Dziura A.: Effect of different technological processes on the decontamination of meat contaminated with radiocaesium. II. The use of curing. Buli. vet. Inst. Puławy 37, 38-41, 1993.
- 108. Grosicki A, Kossakowski S.: Distribution and the whole-body retention of selenium in rats treated repeatedly with inorganic mercury. Buli. vet. Inst. Puławy 37, 42-47, 1993.
- 109. Kossakowski S., Dziura A.: Decontaminacja świń i owiec skażonych radiocezem w paszy z bentonitem. Gospodarka mięsna 8, 32-33, 1993
- 110. Kossakowski S., Dziura A.: Studies upon ąualification of meat from animals irradiated and contaminated with radiocaesium. Isotopenpraxis, Environ. Health Stud. 29, 269-273, 1993.
- 111. Kossakowski S., Dziura A: Dynamics ofthe distribution ofcadmiumin the skeleton of rabbits. Buli. vet. Inst. Puławy 38, 121-125, 1993.
- 112. Kossakowski S., Dziura A: Decontamination properties of bentonite in rats irradiated and contaminated with radiocaesium. Buli. vet. Inst. Puławy 38, 41-45, 1994.
- 113. Grosicki A, Kossakowski S.: Kinetics of radioiodine in the rats treated repeatedly with mercuric chloride. Buli. vet. Inst. Puławy 38, 46-51, 1994
- 114. Kurek A., Kossakowski S., Ledwożyw A.: Aktywność esterazy neurotoksycznej u kur wielokrotnie zatruwanych DFP. Medycyna Wet. 50, 387-389, 1994.
- 115. Kossakowski S., Dziura A.: Wpływ bentonitu na promieniotwórczość mięśni świń i owiec wielokrotnie skażanych radiocezem. Gosp. Mięsna 9, 18-19, 1994.
- 116.Kossakowski S., Dziura A.: Decontamination effectiveness of bentonite in the sheeps and pigs contaminated with a single dose of radiocaesium. Buli. vel Inst. Puławy 38, 129-133, 1994.
- 117.Kossakowski S., Dziura A.: Decontamination effectiveness of bentonite after repeated alimentary contamination of rats with radiocaesium. Buli. vet. Inst. Puławy 38, 134-139, 1994.
- 118. Grosicki A., Kossakowski S.: Effect of repeated doses of mercuric chloride on the kinetics of iron in rats. Bull. vet. Inst. Puławy 38, 140-145, 1994.
- 119. Kurek A., Kossakowski S.: Aktywność neurotoksycznej esterazy u kur zatrutych DFP. Medycyna Wet. 51, 39-40, 1995.
- 120. Kossakowski S., Dziura A., Żuk M.: Decontamination effectiveness of bentonite in pigs and sheeps repeatedly contaminated with radiocaesium. Buli. vet. Inst. Puławy 39, 65-69, 1995.
- 121. Grosicki A., Kossakowski S.: Inorganic mercury absorption and distribution in rats treated with iron. Polish Jour. Environ. Studies 4, 23-26, 1995
C. Artykuły i opracowania referatowe i szkoleniowe
Rozwiń...
- 1. Kossakowski S.: Charakterystyka zranień postrzałowych u koni. Wojsk. Przeg. Wet. 2, 14-19, 1954.
- 2. Kossakowski S.: Metoda posługiwania się zgłębnikiem przy usuwaniu z ran ciał obcych pod kontrolą słuchu. Wojsk. Przeg. Wet. 4, 20-23, 1954. Kossakowski S.: Zastosowanie znieczulania przewodzeniowego w diagnostyce schorzeń kończyn w warunkach polowych. Wojsk. Przeg. Wet. 1, 30-37, 1955.
- 4. Kossakowski S.: Wstrząs pourazowy u zwierząt i jego leczenie w warunkach polowych. Wojsk. Przeg. Wet. 3, 5-16, 1955.
- 5. Kossakowski S.: Ubój zwierząt w rzeźniach polowych. Tyły i zaopatrzenie WP 11, 23-30, 1955.
- 6. Kossakowski S.: Możliwość wykorzystania i zagadnienie doboru psów sanitarnych i pociągowych. Lek. Wojsk. 33, 379-384, 1957.
- 7. Kossakowski S.: Znaczenie domowych zwierząt mięsożernych w epidemiologii gruźlicy. Lek. Wojsk. 35, 290-295, 1959.
- 8. Kossakowski S.: Sposoby zabezpieczenia zwierząt przed działaniem chemicznych środków trujących i postępowania ze zwierzętami skażonymi tymi środkami. Stron 188, bibl.WONBSWet. nr 022, 1959 /do użytku służbowego/.
- 9. Kossakowski S.: Sposoby zabezpieczania zwierząt przed działaniem środków promieniotwórczych oraz sposoby zwalczania skutków zastosowania tych środków na zwierzęta. Stron 122, bibl. WONBSWet. nr 028, 1960 /do użytku służbowego/.
- 10. Kossakowski S.: Sposoby zwalczania skutków zastosowania środków biologicznych, chemicznych i promieniotwórczych w zakresie Służby Weterynaryjnej. Stron 123, bibl. WONBSWet. nr 031, 1961 /do użytku służbowego/.
- 11. Kossakowski S.: Charakterystyka aktualnych skażeń promieniotwórczych. Medycyna Wet. 19, 2-7, 1963
- 12. Kossakowski S., Kujawski J.: Badania zmian mięsa skażonego związkami fosforoorganicznymi z określeniem jego toksyczności i ustaleniem oceny sanitarno- weterynaryjnej. Stron 31, bibl. WONBSWet. nr 049, 1963 /do użytku służbowego/.
- 13. Kossakowski S.: Promieniotwórcze skażenia wewnętrzne zwierząt domowych. Medycyna Wet. 19, 677-681, 1963.
- 14. Kossakowski S.: Metabolizm nuklidów promieniotwórczych jodu-131, cezu-137 i strontu- 90 w organizmach zwierzęcych. I. Metabolizm 131I i 137Cs. Medycyna Wet. 20, 257-263, 1964.
- 15. Kossakowski S.: Metabolizm nuklidów promieniotwórczych jodu-131, cezu-137, strontu- 90 w organizmach zwierzęcych. II. Metabolizm 90Sr. Medycyna Wet. 20, 321-327, 1964.
- 16. Kossakowski S., Kujawski J.: Ustalenie działania toksycznego związków fosforoorganicznych na organizmy zwierzęce oraz ich wpływ na przydatność eksploatacyjno-surowcową skażonych zwierząt. Stron 33, bibl. WONBSWet. nr 055, 1964 /do użytku służbowego/.
- 17. Kossakowski S., Kujawski J.: Zatrucia zwierząt domowych fosforoorganicznymi środkami ochrony roślin. Medycyna Wet. 21,513-517, 1965.
- 18. Kossakowski S.: Określenie przydatności konsumpcyjno-surowcowej zwierząt rzeźnych napromienionych zewnętrznie, na podstawie badań laboratoryjnych. Stron62, bibl. WONBSWet. nr 061, 1965 /do użytku służbowego/.
- 19. Kossakowski S.: Zwierzęta domowe jako źródło pokarmowych skażeń promieniotwórczych u ludzi. Lek. Wojsk. 42, 619-625, 1966.
- 20. Kossakowski S.: Sanitarno-weterynaryjna ocena mięsa napromienionego promieniami jonizującymi. Przeg. Kwaterm. 2, 51-57, 1966.
- 21. Kossakowski S.: Wpływ promieniowania jonizującego na mięso z uwzględnieniem oceny sanitarno-weterynaryjnej. Medycyna Wet. 22, 709-714, 1966.
- 22. Kossakowski S.: Weterynaryjno-radiometryczna ocena skażeń środowiska. Życie Wet. 5, 136-139 i 6, 136-137, 1966.
- 23. Kossakowski S.: Ocena podręcznika: Wagener K.H. - Radiaktivitat und Veterinarmedizin, Berlin, 1966, Medycyna Wet. 22, 378, 1966.
- 24. Kossakowski S.: Udział lekarzy weterynarii w pracach badawczych Komisji Energii Atomowej USA. Medycyna Wet. 22, 436-438, 1966.
- 25. Kossakowski S.: Międzynarodowy zjazd w sprawie zwierząt laboratoryjnych w Pradze. Medycyna Wet. 23, 511, 1967.
- 26. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: Karawajew W.M. i in. - Weterinarno sanitarnaja ekspertiza produktow ziwotnowodstwa pri radiacjonnych porażeniach. Moskwa 1967. Medycyna Wet. 24, 571, 1968.
- 27. Kossakowski S.: Wpływ przewlekłych skażeń związkami fosforoorganicznymi na przebieg choroby popromiennej u zwierząt. Stron 26, bibl. WOSBNWet. nr 092, 1968 /do użytku służbowego/.
- 28. Kossakowski S.: V Sympozjum Światowego Stowarzyszenia Weterynaryjnego Higienistów Żywnościowych. Opatija 1969, Medycyna Wet. 25, 737, 1969.
- 29. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: Krugłow W.T. - Zaszczita żiwotnowodczeskich ferm ot sredstw massowogo porażenia. Moskwa 1968. Medycyna Wet. 25, 244, 1969.
- 30. Kossakowski S.: Zadania nauk weterynaryjnych w umacnianiu obronności kraju. Medycyna Wet. 25,73-83, 1969.
- 31. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: Jarmonienko S.P. - Protiwołuczewaja zaszczita organizma. Moskwa 1969. Medycyna Wet. 26, 60, 1970.
- 32. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: KlemparskajaN.N. i in. - Alergia i radiacja. Moskwa 1968. Medycyna Wet. 26, 122, 1970.
- 33. Kossakowski S.: II Sympozjum Toksykologiczne i Seminarium Farmakologiczne. Medycyna Wet. 26, 759-760, 1970.
- 34. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: Klemparskaja N.N. i in. - Radioaktiwnyje izotopy i immunitet. Moskwa 1969. Medycyna Wet. 26, 507, 1970.
- 35. Kossakowski S.; Recenzja podręcznika: Carew S.G. - Toksikołogia jadochimikatow primieniajemych w selskom choziajstwie. Moskwa 1970. Medycyna Wet. 26, 751, 1970.
- 36. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: Akajew I.G. - Problemy postłuczewogo wosstanowlenia. Moskwa 1970. Medycyna Wet. 27, 617, 1971.
- 37. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: Topaczewskij A. W. i in. - Woprosy wodnoj toksikołogii. Moskwa 1970. Medycyna Wet. 27, 749, 1971.
- 38. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: Pietrow R.W. i in. - Radiacjonnaja immunologia i transplantacja. Moskwa 1970. Medycyna Wet. 27, 750, 1971.
- 39. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: IAEA-Mineral Studies with Isotopes in Domestic Animals. Yienna 1971. Medycyna Wet. 28, 507, 1972.
- 40. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: Albert A.- Selectivity Toxicity. New York 1970. Medycyna Wet. 28, 749, 1972.
- 41. Kossakowski S.: Weterynaryjne i zoohigieniczne aspekty promieniotwórczych skażeń środowiska. Biul. Inf. IWet. Puławy 28, stron 27, 1973.
- 42. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: Nejsztejn S. i in. - Sanitarnaja ochrana wnesznej sredy ot zagriaznenia pesticidami. Kisziniew 1971. Medycyna Wet. 29, 61, 1973.
- 43. Kossakowski S.: Recenzja podręcznika: IAEA-Laboratory Training Manuał of the Radionuclides and radiation in Animals Research. Vienna 1972. Medycyna Wet. 29, 510, 1973.
- 44. Kossakowski S.: Mechanizm działania pestycydów fosforoorganicznych na organizm zwierzęcy. I. Unieczynnianie cholinesteraz w zatruciach pestycydami fosforoorganicznymi. Medycyna Wet. 30, 400-403, 1974.
- 45. Kossakowski S.: Mechanizm działania pestycydów fosforoorganicznych na organizm zwierzęcy. II. Reaktywacja cholinesteraz w zatruciach pestycydami fosforoorganicznymi. Medycyna Wet. 30, 541-543, 1974.
- 46. Kossakowski S.: Światowy Kongres Weterynaryjny. Medycyna Wet. 30, 124, 1974.
- 47. Kossakowski S.: Światowe Stowarzyszenie Weterynaryjne. Medycyna Wet. 30, 124, 1974.
- 48. Kossakowski S.: Zasady ochrony zwierząt, paszy i roślin przed skażeniami w warunkach użycia broni jądrowej. Stron 109, 1975 /opracowanie dla Min. Roln. do użytku służbowego/.
- 49. Kossakowski S.: Międzynarodowy układ jednostek miar. Życie Wet. 1, 14-17, 1975.
- 50. Kossakowski S.: Statystyka matematyczna w naukach weterynaryjnych. I. Ogólne zasady obliczeń. Życie Wet. 11, 323-325, 1975.
- 51. Kossakowski S.: Statystyka matematyczna w naukach weterynaryjnych. II. Test istotności Studenta. Życie Wet. 12, 368-370, 1975.
- 52. Kossakowski S.: Ocena podręcznika: Mehlhor G. i in. - Kunstliche UV Strahlung in der Tierproduktion. Jena 1974. Medycyna Wet. 31, 252, 1975.
- 53. Kossakowski S., Kossakowska A.: Fizjologiczne i patologiczne znaczenie selenu. Medycyna Wet. 35, 108-112, 1979.
- 54. Kossakowski S.: Kadm - antropogeniczny czynnik toksykogenny w środowisku biologicznym. Medycyna Wet. 37, 641-645, 1981.
- 55. Kossakowski S., Żuk M.: Opóźniona neurotoksyczność pestycydów fosforoorganicznych. Medycyna Wet. 38, 265-268, 1982.
- 56. Kossakowski S.: 30-lecie Naukowego Towarzystwa Medycyny Weterynaryjnej NRD. Medycyna Wet. 40, 510-511, 1984.
- 57. Kossakowski S.: Oparzenia zwierząt. Przegląd Obrony Cywilnej 256, 6-9, 1985.
- 58. Kossakowski S.: Likwidacja skażeń promieniotwórczych w gospodarstwach rolnych. Przegląd Obrony Cywilnej 257, 9-12, 1985.
- 59. Kossakowski S.: Uszkodzenia popromienne u zwierząt. Przegląd Obrony Cywilnej 265, 1-7, 1986.
- 60. Kossakowski S.: Zmiany anatomopatologiczne w chorobie popromiennej. Przegląd Obrony Cywilnej 266, 1-7, 1986.
- 61. Kossakowski S.: Skażenia promieniotwórcze środowiska - wybrane przepisy, nazwy, określenia, normy i dawki. Stron 33, wyd. IWet. 1986.
- 62. Kossakowski S., Dziura A.: Promieniotwórcze skażenia środowiska. Medycyna Wet. 44, 24-27, 1988.
- 63. Kossakowski S., Dziura A.: Wpływ wypadków radiacyjnych na promieniotwórcze skażenie środowiska. Medycyna Wet. 44, 451-454, 1988.
- 64. Kossakowski S.: Promieniotwórcze skażenia żywności zwierzęcego pochodzenia po wypadkach radiacyjnych. Medycyna Wet. 44,515-518, 1988.
- 65. Kossakowski S.: Promieniotwórcze skażenia zwierząt. Przegląd Obrony Cywilnej 286, 290-293, 1988.
- 66. Bartoszcze M., Kossakowski S.: 40-lecie działalności Ośrodka Naukowo-Badawczego Służby Weterynaryjnej. Medycyna Wet. 44, 433-435, 1988.
- 67. Kossakowski S.: Weterynaryjne problemy w radioekologii. Życie Wet. 64, 161-165, 1989.
- 68. Kossakowski S.: Ekologiczne i weterynaryjne problemy związane z energetyką konwencjonalną i jądrową. I. Energetyka konwencjonalna. Życie Wet. 64, 325-326, 1989.
- 69. Kossakowski S.: Ekologiczne i weterynaryjne problemy związane z energetyką konwencjonalną i jądrową. II. Energetyka jądrowa. Życie Wet. 65, 9-12, 1990.
- 70. Kossakowski S.: Radiotoksykologiczne problemy w weterynarii. Życie Wet. 65, 194-197, 1990.
- 71. Kossakowski S.: Zjawisko popromiennego „hormesis" w weterynarii. Życie Wet. 66, 65-68, 1991.
- 72. Kossakowski S.: Fizjologiczne znaczenie promieniowania jonizującego. Życie Wet. 66, 104-107, 1991.
- 73. Kossakowski S.: Promieniotwórcze skażenia żywności zwierzęcego pochodzenia z uwzględnieniem możliwości jej uzdatniania. Food Safety and Hygiene. Mat. kursu ART I EFAPTEM, Olsztyn, 138-150, 1992.
- 74. Kossakowski S.: Aktualne problemy ekologiczne związane z elektrownią w Czarnobylu. Życie Wet. 68, 169-171, 1992.
- 75. Kossakowski 3. :Dekontaminacja zwierząt skażonych wewnętrznie promieniotwórczym cezem. Życie Wet.69, 108-111, 1994.
- 76. Kossakowski S. Dekontaminacja mięsa pochodzącego od zwierząt skażonych promieniotwórczym cezem. Życie Wet.69, 204-207, 1994.
- 77. Kossakowski S. Dekontaminacja mleka skażonego promieniotwórczym jodem cezem i strontem. Życie Wet. 69, 408-411, 1994.
- 78. Kossakowski S.:0cena żywności pochodzącej od zwierząt porażonych w wypadkach jądrowych. Życie Wet. 69, 444-447, 1994.
- 79. Kossakowski S. Monitoring radiologiczny żywności pochodzenia zwierzęcego. Życie Wet.70,404-407, 1995.
- 80. Kossakowski S. Dziura A.: Radiologiczne i toksykologiczne znaczenie wolnych rodników. Życie Wet.71, 146-149, 1996. Kossakowski S.: Ocena toksyczności i karcenogenności przemysłowych związków chemicznych. Życie Wet.71, 300-303,1996.
- 82. Kossakowski S., Grosicki A.: Interaction between mercury and macro-and microelemnts in animals. Polish Jour. Emriron. Studies 5, 5-9, 1996.
- 83. Kossakowski S.Dziura A.: Ocena skażeń promieniotwórczych środowiska 10 lat po wypadku w Czernobylu. I. Skażenia na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Życie Wet. 72, 177-179, 1997.
- 84. Kossakowski S., Dziura A.: Ocena skażeń promieniotwórczych środowiska 10 lat po wypadku w Czernobylu. II Skażenia w Polsce. Życie; Wet.72, 220-223, 1997.
- 85. Kossakowski S.: Wpływ promieniotwórczych skażeń środowiska na skażenie ryb. Życie Wet.7, 266-268, 1998.
- 86. Kossakowski S., Dziura A., Kossakowski A.: Znaczenie radonu w promieniotwórczych skażeniach środowiska. I. Charakterystyka i występowanie radonu w środowisku. Życie Wet.l 1, 426-428, 1998.
- 87. Kossakowski S., Dziura A., Kossakowski A.: Znaczenie radonu w promieniotwórczych skażeniach środowiska. II. Działanie radonu na organizm. Życie Wet. 12, 466-468, 1998.
- 88. Kossakowski S., Kossakowski A.: Radon-naturalny czynnik nowotworowy w środowisku. Medycyna Ogólna 3, 1-6, 1998.
- 89. Kossakowski S., Kossakowski A.: Pozytywne aspekty działania na organizm promieniowania jonizującego. Medycyna Ogólna 34, 1-10, 1999.
- 90. Kossakowski S.: Wojskowa Służba Weterynaryjna w Polsce w pierwszym półwieczu niepodległości. W wyd. 90 lat Służby Weterynaryjnej Wojska Polskiego, MON, Poznań, s. 19-26.
- 91. Kossakowski S.: Historia działalności szkoleniowej i naukowo badawczej wojskowej służby weterynaryjnej w Polsce. Życie Wet.83, 11, 2008, 918-921.
IV. Aneks : miasto Stanisławów
Miasto Stanisławów założył w połowie XVII wieku Andrzej Potocki Wojewoda Kijowski, Hetman Polny Koronny na swoich gruntach w widłach rzek Bystrzycy Słotwińskiej i Nadrówniańskiej. Nazwę nadał miastu dla uczczenia pamięci ojca Stanisława „Rewery" Potockiego Kasztelana Krakowskiego i Hetmana Wielkiego Koronnego oraz najstarszego syna też Stanisława Starosty Halickiego, poległego pod Wiedniem. Król Jan Kazimierz nadał miastu prawo magdeburskie i herb, stąd Stanisławów choć był własnością Potockich nosił tytuł "Królewskie Wolne Miasto". W 1811 r. miasto zostało odkupione od Potockich przez rząd austriacki. Herb miasta w ciągu wielu lat ulegał drobnym zmianom i ostatecznie został zatwierdzony w 1938 r. przez Ministra Spraw Wewnętrznych Rzeczpospolitej Polskiej.
Herb Stanisławowa
W okresie międzywojennym (1919-1939) Stanisławów był głównym miastem Pokucia, drugim co do wielkości po Lwowie miastem w Małopolsce Wschodniej. Jako miasto wojewódzkie Stanisławów był istotnym ośrodkiem i administracyjnym i kulturowym na południowo wschodnich Kresach. W 1938 r. miasto liczyło 71000 mieszkańców w tym około 17,5% Żydów, 6,5% Ukraińców a także Ormian, Rusinów, Rumunów, Niemców.
Stanisławów był ważnym węzłem komunikacyjnym szczególnie kolejowym z obejmującą bardzo rozległy teren Dyrekcją Okręgową, Parowozownią Główną i Głównymi Warsztatami Remontowymi. W mieście było 5 kościołów rzymsko katolickich. 1 ormiański, 3 cerkwie grecko katolickie, 1 kościół ewangelicki i 2 synagogi. W mieście stacjonowało dowództwo 11 Karpackiej Dywizji Piechoty, 48 pułk piechoty, 11 pułk artylerii lekkiej, 6 pułk ułanów, 6 dywizjon artylerii konnej, kompania łączności. W mieście były 3 szpitale: powszechny, wojskowy, żydowski i 2 prywatne sanatoria.
Szkolnictwo w mieście stanowiły szkoły powszechne: 5 męskich, 5 żeńskich, 2 koedukacyjne, 2 prywatne i 2 ćwiczeniówki przy liceach pedagogicznych a także szkoła ukraińska, niemiecka i żydowska z hebrajskim językiem nauczania. Szkoły średnie to państwowe męskie gimnazjum i liceum humanistyczne, przyrodnicze i matematyczno fizyczne, liceum pedagogiczne, liceum kupieckie, liceum żydowskie i niemieckie oraz seminarium duchowne greckokatolickie, żeńskie państwowe gimnazjum i liceum, żeńskie liceum pedagogiczne, prywatne gimnazjum i liceum SS Urszulanek i SS Bazylianek (gr. kat.) oraz prywatne gimnazjum i liceum im. E. Orzeszkowej.
Ośrodkami kultury były opera, teatr, kina, Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Towarzystwo Przyjaciół Haculszczyzny, Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i inne.
Ośrodkami sportu były 3 stadiony sportowe i kluby polskie: Wojskowo-Cywilny Klub Rewera, Sokół-Górka, Strzelec Raz-Dwa-Trzy i Stanisławowia, żydowskie: Hakoach, Admira, Makkabi i ukraiński Prołom.
W dniu 1.09.1939 wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny dokonały napadu na Polskę. Katastrofalnym wydarzeniem w tej kampanii było zerwanie traktatu o nieagresji z Polską i wkroczenie wojsk radzieckich 17.09 do Polski. Okupacja sowiecka Stanisławowa rozpoczęła się 18.09 i trwała do 22.06.1941.r. Charakteryzowały ją głównie kłamstwa propaganda i bezprawne pozbawienie mieszkańców obywatelstwa polskiego i narzucenie obywatelstwa ZSRR. Wielu młodych obywateli polskich wcielono do Armii Czerwonej.
Nastąpiły masowe aresztowania szczególnie mężczyzn i wywóz więźniów ze Stanisławowa, Lwowa i Tarnopola do Kijowa, gdzie najprawdopodobniej zostali zamordowani, Z kolei w lutym 1940 r. rozpoczęto deportację tysięcy Polaków głównie rodzin wojskowych, policyjnych i innych pracowników państwowych (około 80% kobiety i dzieci) do północnych rejonów Rosji europejskiej i południowych Rosji azjatyckiej.
Od wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej 22.05.1941 r. do początku sierpnia tego roku miastem rządzili Węgrzy. Był to dla Polaków pozytywny „przerywnik" w ciężkich latach wojny.
Okupacja niemiecka trwała w Stanisławowie od sierpnia 1941 r. do lipca 1944 r. W dniach 8 i 9 sierpnia 1941 r. ukraińska policja dokonała aresztowań wg listy sporządzonej przez ukraińskich nacjonalistów (byłych nauczycieli) prawie wszystkich stanisławowskich nauczycieli a takie innych osób inteligencji miasta, których doprowadzano do Gestapo. Stąd samochodami ciężarowymi przewożono więźniów do Czarnego Lasu, gdzie zostali zamordowani. Na liście było 111 nauczycieli, 6 lekarzy, 9 inżynierów, 3 księży i 2 żołnierzy. Bardzo wielu Polaków Niemcy wywieźli do obozów pracy lub na przymusowe roboty. Okupanci niemieccy wyniszczyli prawie wszystkich Żydów w mieście. Z ponad 20000 stanisławowskich Żydów ocalało około 300.
Po wojnie światowej Stanisławów pozostaje w granicach ZSRR, wiele tysięcy Polaków wyjeżdża na zachód Polski. Nazwa miasta została zmieniona na Stanisław a od 1962r na Iwanofrankowsk.
Źródła:
1. Harajda R.: Mój Stanisławów. Wyd. Polinfo, Poznań, 1997 r.
2. Kamiński T.: Tajemnica Czarnego Lasu. Wyd. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, Oddz. w Krakowie.
3. Siedlecki J.: Losy Polaków w ZSRR w latach 1939-1986. Wyd. „Grraf" Gdańsk 1990 r.
V. Aneks dokumentacyjny

Świadectwo ukończenia gimnazjum

Świadectwo dojrzałości

Dyplom ukończenia studiów weterynaryjnych na UMCS

Dyplom uzyskania tytułu doktorskiego

Dyplom uzyskania habilitacji

Powołanie na docenta

Tytuł prof. nadzwyczajnego

Tytuł prof. zwyczajnego

Podziękowanie emerytalne

Tytuł honoris causa

Członek Academy of Sciences

Wyróżnienie za zasługi Instytutu Biograficznego z Cambridge

Dyplom Apostolatu Fatimy
VI. Aneks fotobiograficzny

Jednoroczniak, Stanisławów 1922

Gimnazjalista, Stanisławów 1933

Licealista, Stanisławów 1937

Maturzysta, Stanisławów 1939

Robotnik, Stanisławów 1941

Student, Lwów 1944

Lekarz weterynarii, Katowice 1948

Porucznik, Puławy 1950

Pułkownik, Puławy 1968

Działkowicz, Puławy 2004